<%@LANGUAGE="JAVASCRIPT" CODEPAGE="1252"%> Kim Lykke Jensen

Hvem er jeg.

Mit navn er Kim Lykke Jensen

Født i Vejle den 11.09.62

Forældre: Erling Lykke Jensen og Bente (Jønsson) Jensen

Søskende: Bo Lykke Jensen og Dan Lykke Jønsson

Bopæl: Bor i eget hus i Skibet

Lever på 32år sammen med Susanne

Barn:. Jannie på 26år, der nu bor i Esbjerg og læser på universitetet.

Uddannelse:

Folkeskolens 9 klasse. Efter folkeskolen (1979) kom jeg i lære som automekaniker hos Jelling Auto og traktorservice/(1981 Flinkers autocenter FAC) . (1983) aftjente jeg min værnepligt hos Hærens Materielkommando. 1984 blev jeg ansat som mekaniker hos Opel i vejle, der var jeg ca. 2 år, hvorefter jeg fik arbejde hos Vejle Bilservice, hvor jeg var i 10 år frem til 1996. Pga. dårlig knæ måtte jeg stoppe. Jeg tog et års uddannelsesorlov, hvor jeg tog 10 klasse på VUC. Efter dette kom jeg på revalidering, hvor jeg tog enkeltfag på HF og samtidig søgte om optagelse på pædagog uddannelsen på Jelling Seminarium. Jeg kom ikke ind første gang, og blev derfor ansat i Nørremarkens Fritidscenter frem til september 1998, hvor jeg kom ind på pædagoguddannelsen. Jeg dementerede som pædagog den 25.1.2002 og arbejdede herefter 3 måneder som pædagog i en børnehave. Fra 1.5.2002 blev jeg ansat på Ellehøj (CFBB)afd Multi-Pro, hvor jeg er nu. Min sidste indlæringssituation over en længere periode, er uddannelsen inden for systemisk ledelse, personale – og organisationsudvikling for ledere (AI).

Arbejdsmarkedserfaring:

Fra jeg var 8 år til jeg var 15 år arbejdede jeg, med forefaldende arbejde inden for landbrug. 1979 kom jeg i lære som mekaniker(Jelling). Efter denne uddannelse aftjente jeg min værnepligt ved Hærens Materielkommando med speciale inden for skydning. Fra januar 1984 arbejdede jeg 2 år som mekaniker hos Opel i Vejle, herefter 10 år hos Vejle Bilservice. Tog 10 klasse og HF enkeltfag på VUC. 1 år som pædagogmedhjælper i Nørremarkens Fritidscenter. September 1998 startede jeg på pædagog uddannelsen(Jelling) og var under uddannelsen 3 måneder i Lindved SFO, et ½ år som hjemmevejleder ved Vejle Kommune og et ½ år i Jelling Fritidscenter. Dementerede januar 2002. Ansat 3 måneder i en børnehave og derefter ansat på Ellehøj/Multi-pro(CFBB), hvor jeg stadig er ansat som Pædagog. Mit arbejdsområde er produktionsplanlægning inden for pakke og montage, samt udvikling af hjælpeværktøjer.

Interesser:

Jeg har været KFUM Spejder siden 15 dec. 1969. og har taget hele lederuddannelsen inden for spejderarbejdet og har haft med alle aldersgrupper at gøre. Jeg har i 4 år været Divisionschef og siden 1986 kun afbrudt af 4år været gruppeleder for KFUM spejderne i Vejle. Jeg sejler og underviser også i sejlads med Meginjolle. Jeg har dyrket boksning og fodbold i mine ungdomsår. Jeg er jæger og har været formand for Skibet og Omegns Jagtforening over flere perioder. Jeg har været formand for Slelde – Stenager Vandværk. Har været medlem af bestyrelsen i Stenager forsamlingshus over to perioder. Synger i voksenkoret ved Skibet kirke. Jeg spiller revy på 21år i Skibet Revyen, har også deltaget i andre forestillinger. Underviser i friluftsliv/samarbejde også udenfor spejderarbejdet.